Wierze w Syna Bozego

"Wierze w Syna Bozego" - takie jest haslo pracy duszpasterskiej w roku liturgicznym 2013/2014.

„Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiare i chrzest do swiadectwa”– to haslo nowego cyklu duszpasterskiego.

Przez najblizsze cztery lata praca duszpasterska bedzie sie skupiala wokol nastepujacych hasel:

• Wierze w Syna Bozego (2013/2014),
  • Nawroccie sie i wierzcie w Ewangelie (2014/2015),
  • Nowe zycie w Chrystusie (2015/2016),
  • Idzcie i gloscie (2016/2017).

Kazdy rok duszpasterski zostal powiazany ze znakiem nawiazujacym do liturgii chrztu. Beda to kolejno:

• swieca
  • krzyz
  • woda i biala szata
  • olej

Przygotowanie do rocznicy Chrztu Polski jest scisle powiazane z nowa ewangelizacja. – Znajomosc naszej przeszlosci pozwala nam odkrywac i doceniac chrzescijanskie korzenie, z których wyrastamy. To z kolei ma sluzyc patrzeniu na terazniejszosc przez pryzmat wiary w Boga, by w konsekwencji budowac nasza przyszlosc na fundamencie doswiadczenia zywego spotkania z Jezusem Chrystusem – tlumaczy abp Gadecki. Zasadniczym celem tegorocznego programu jest podjecie dzialan zmierzajacych do przyjecia i ozywienia osobistej wiary w Syna Bozego, a takze uswiadomienia sobie laski chrztu swietego. To wszystko ma z kolei prowadzic do zaangazowania w zycie wspólnoty i swiadectwa chrzescijanskiego zycia.

Praca duszpasterska w pierwszym roku nowego programu koncentrowac sie bedzie na poglebieniu katechezy rodziców i chrzestnych przed chrztem dziecka, a w przypadku ogolu wiernych – na ksztaltowaniu duchowosci biblijnej  i podjeciu konkretnych dzian ewangelizacyjnych w parafiach. Rekolekcje kerygmatyczne, czyli prowadzace do osobistego wyboru Chrystusa i konsekwentnego nasladowania Go w codziennosci rozpoczna sie w parafiach w Wielkim Poscie 2014 roku. – Jednym z owoców rekolekcji ma byc powstanie grupy, w której osoby dorosle znajda mozliwosc stalej formacji poglebiajacej ich wiare – mówi abp Gadecki.

Czteroletni program nawiazuje do 1050. rocznicy Chrztu Polski,  która bedziemy przezywac w 2016 r. – swietowanie tej rocznicy jest wazne, ale nie moze byc celem samym w sobie – wyjasnia abp Stanislaw Gadecki, przewodniczacy Komisji Duszpasterstwa. – Chcemy, by wspomnienie historycznego wydarzenia o fundamentalnym znaczeniu dla chrzescijanstwa i panstwowosci na naszej ziemi, jakim bylo przyjecie chrztu przez naszych pierwszych wladców, stalo sie impulsem do odnowienia i umocnienia naszej wiary – mówi abp. Gadecki.

Program duszpasterski Kosciola katolickiego w Polsce zostal opracowywany przez Komisje Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu we wspolpracy ze Stowarzyszeniem Pastoralistow Polskich.